NAGRODA GNIEŹNIEŃSKIEJ KAPITUŁY ORŁA BIAŁEGO

 

To najwyższe powiatowe odznaczenie przyznawane ludziom niezwykle zasłużonym dla gnieźnieńskiego regionu.
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego została ustanowiona z początkiem 2013 roku. Kapitułę tworzą starostowie gnieźnieńscy piastujący to stanowisko od 1999 roku. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą nią zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby. Kandydatów do nagrody mogą typować tylko i wyłącznie członkowie Kapituły. Nagroda ma charakter prestiżowy. Przyjmuje postać odlanej z brązu statuetki oraz srebrnego pinsa i legitymacji podpisanej przez członków Kapituły. Co ważne, dana osoba może otrzymać to wyróżnienie tylko jeden raz. 

NAGRODA GNIEŹNIEŃSKIEJ KAPITUŁY ORŁA BIAŁEGO za 2021 r. otrzymali:

Mariusz Borowiak, pisarz i dziennikarz morski, i prof. dr. hab. Paweł Soroka, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach; Wydział Prawa i Nauk Społecznych; Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych


MARIUSZ BOROWIAK (ur. 1964 r. w Gnieźnie). Jeden z najbardziej dziś znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Miał pięć lat, gdy po raz pierwszy zobaczył morze, zwiedził okręt-muzeum „Burza” i statek hotel-restaurację „Batory”.
Autor 106 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą (Anglia, Kanada, USA, Włochy, Czechosłowacja, Rosja).
W czerwcu 1984 r. debiutował na łamach tygodnika „Prawo i Życie” (publikował następnie w czasopismach „Perspektywy”, „Przekrój”, „Kierunki”, „Wybrzeże”, „Morze i Ziemia”, „Wprost”, Express Wieczorny – Kulisy”, „Morze” i inne). W latach 90. XX wieku współpracował z 10 pismami sublokalnymi w Wielkopolsce (m.in. „Głos Wągrowiecki”, „Gazeta Jarocińska”, Kórniczanin”, „Wiadomości Kościańskie”, „Kulisy Ziemi Gnieźnieńskiej”, „Wiadomości Wrzesińskie”).
Debiut pisarski – Suplement do dzieła Jerzego Pertka – Dzieje ORP „Orzeł” (w 1998 r.). Książki „Mała flota bez mitów, „Mała flota bez mitów cz. 2” i „Westerplatte. W obronie prawdy” przyniosły mu duży sukces wydawniczy. Stał się osobą rozpoznawalną w środowisku historycznym i marynistycznym.
Od kilku lat stały współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty”, i „Polska Zbrojna Historia”.
Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie brał udział w Krajowych Targach Książki, Targach Książki Historycznej i Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.


Współpracuje z wydawnictwami, przygotowując przedmowy i posłowie oraz jest odpowiedzialny za uwagi merytoryczne do książek innych autorów na temat spraw wojenno-morskich.
Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej.
Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016, wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych) i dwóch ekspedycji ORP Orzeł. Ostatnia misja w 2022 r.


Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Autor pytań do teleturnieju „Giganci Historii” (pokazywany w TVP Historia).
Nagrodzony za najlepszą publikację w 2009 r. przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Gniezna. W 2017 r. otrzymał nagrodę przyznaną przez portal informacjelokalne.pl. – „Człowiek Roku 2016”, natomiast w 2021 r. głosami czytelników „Głosu Wielkopolskiego” otrzymał tytuł „Osobowość Roku 2020” w powiecie gnieźnieńskim w kategorii Kultura.
Uhonorowany Odznaką Honorową „Bene Merito”, przez Ministra Spraw Zagranicznych prof. Zbigniewa Rau, za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Członek The Explorers Club w Nowym Jorku, prestiżowego stowarzyszenia „Klubu Odkrywców”.

Źr. https://gniezno24.com/aktualnosci/8809/wreczono-nagrody-kapituly-orla-bialego/

Możesz również polubić…