PIERWSZY GNIEŹNIANIN W KLUBIE ODKRYWCÓW

We wrześniu 2022 r. Mariusza Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna, dołączył do członków prestiżowego klubu The Explorers Club w Nowym Jorku.

Stowarzyszenie założono w USA w 1905 r.; nastawione jest na promocję i postęp w badaniach terenowych, eksploracji naukowej oraz podtrzymania idei eksploracji. Oprócz tego działania Klubu obejmują dziedziny edukacji i służby publicznej, przez co zachęcają młodych ludzi do zajmowania się szeroko pojętą eksploracją nowych dziedzin.

Członkami Klubu byli lub są m.in.: zdobywcy biegunów Roald Amundsen i Robert Peary, astronauci Buzz Aldrin i Neil Armstrong, żeglarz i archeolog Thor Heyerdahl, badaczka życia szympansów Jane Goodall, himalaiści Sir John Hunt, kierownik zwycięskiej wyprawy na Mount Everest i Sir Edmund Hillary, pierwszy zdobywca szczytu, archeolog oceaniczny Robert Ballard, znalazca wraków „Titanica” i „Bismarcka”, Gilbert M. Grosvenor, prezes miesięcznika „National Geographic”…

Klub liczy ok. 3000 członków wybranych spośród wybitnych badaczy, odkrywców, uczonych z kilkunastu krajów. Ma 20 oddziałów w USA, oraz oddziały w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Indiach, Polsce, Rosji, Norwegii, Francji, Argentynie. Do Klubu nie można się zapisać, trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych kandydatów.

Pierwszym Polakiem przyjętym do Klubu był w 1920 r. Henryk Arctowski, polarnik, uczestnik pierwszej wyprawy zimującej w Antarktyce.

MARIUSZ BOROWIAK (ur. w Gnieźnie); jeden z najbardziej dziś znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Autor 106 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie ponad 250 000 egzemplarzy. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów w kraju i za granicą. W czerwcu 1984 r. debiutował na łamach tygodnika „Prawo i Życie” Współpracownik magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z wydawnictwami, przygotowując przedmowy i posłowie oraz jest odpowiedzialny za uwagi merytoryczne do książek innych autorów na temat spraw wojenno-morskich. Autor pytań do teleturnieju „Giganci Historii” w TVP Historia. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej.

Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016, wyprawy The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych) i poszukiwań wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł. Ostatnia misja 2022 r.

W 1997 r. wziął udział w odnalezieniu materiałów opracowanych przez polskich kryptologów podczas II wojny światowej. Sprawa jest szczególnie tajemnicza, gdy ma się świadomość, że materiały te, zgodnie z oficjalną wersją, zostały bezpowrotnie zniszczone w październiku 1945 r. Autor książki “Skarb z South Hinskey. Nieznane dokumenty polskiego wywiadu – Ekspozytura 300 – Enigma”.

Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”. Był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”.

Możesz również polubić…