5. International Conference on Historical Cryptology (HistoCrypt 2022)

5. International Conference on Historical Cryptology (HistoCrypt 2022)

W dniach 20-22 czerwca 2022 r. w Królewskiej Holenderskiej Akademii Nauk (KNAW) w Amsterdamie, odbyła się z udziałem wielu znakomitych badaczy historii, piąta edycja międzynarodowej konferencji na temat kryptologii i łamania kodów. Organizatorzy konferencji historycznej zaprosili do Amsterdamu m.in. Mariusza Borowiaka (pisarza-dziennikarza ponad 100 ksiażek i broszur o tematyce wojenno-morskiej oraz prawie 700 artykułów opublikowanych w Polsce i zagranicą) i dr. Marka Grajka (niezależnego konsultanta i historyka specjalizującego się w historii kryptologii i łamaniu kodów, autora m.in. Enigma. Bliżej prawdy).

Zgodnie z tradycją konferencja HISTOCRYPT 2022 odnosi się do wszystkich aspektów historycznej kryptotologia/kryptografia, w tym prace w ściśle pokrewnych dyscyplinach (takich jak historia, informatyka, sztuczna inteligencja, lingwistyka komputerowa, lingwistyka lub obraz przetwarzania) w odniesieniu do historycznych szyfrogramów i kodów.

Program konferencji został starannie zaplanowany przez międzynarodowy naukowy komitet złożony z badaczy kryptologii, historii, inteligencji i języka technologicznego. Na konferencję wpłynęło 27 zgłoszeń z całej Europy, w tym z Austrii, Cypru, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz z Australii, Brazylii, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Prelegenci z Polski przygtowali wykład pt.  Enigma history and an unexpected treasure trove (Historia Enigmy i nieoczekiwana skarbnica). 20 czerwca prezentację przedstawił dr. Grajek (pod nieobecność Borowiaka, który wziął udział w uroczystościach z okazji 80. rocznicy zatopienia niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” na Morzu Śródziemnym zorganizowanej przez Ambasadę Polską na Malcie), która spotkała się z ciepłym przyjęciem.

Już wkrótce ukaże się książka Mariusza Borowiaka Skarb z South Hinskey. Nieznane dokumenty polskiego wywiadu – Ekspozytura 300 – Enigma (Wydawnictwo Stara Szuflada). Niektóre informacje na temat bezcennego skarbu na temat polskiego wywiadu w II wojnie światowej, które zamieszczono w książce, przedstawiono podczas konferencji w stolicy Holandii.

Dopiero całkiem niedawno – w lutym 2021 roku – dowiedziałem się [Mariusz Borowiak], że dokumenty na temat Enigmy (pochodzące z archiwum Ekspozytury 300), lub przynajmniej ich część, widział na własne oczy w pierwszych latach 70. XX wieku David Kahn, wybitny amerykański historyk i dziennikarz, znawca kryptologii i autor głośnych monografii na temat wywiadu z czasów drugiej wojny światowej. Na przełomie 1973-1974 roku Kahn, który uzyskał stopień naukowy doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie historii współczesnej Niemiec, został poproszony przez brytyjskiego historyka prof. Hugh Redwalda Trevora-Ropera, by pomógł innemu doktorantowi w jego rozprawie na temat łamania kodów i rozwiązywania szyfrów w czasie wojen napoleońskich. Okazuje się, że owym doktorantem był […] Alfred Piechowiak, który spotkał się z Kahnem w Oksfordzie w lutym 1974 roku. Amerykański historyk zaoferował niewielką pomoc Polakowi, który dwanaście lat wcześniej – w 1962 roku – uzyskał tytuł magistra historii na Uniwersytecie Oksfordzkim. [Fragment książki].

Możesz również polubić…