Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe uhonorowane medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej

15 czerwca 2022 r. to jeden z najważniejszych dni dla Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe! W przededniu 80 rocznicy tragedii niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak u wybrzeży Malty, w The Upper Barrakka Gardens w Valletta, odbyły się uroczystości upamiętniające zorganizowane przez Polską Ambasadę na Malcie. Jednym z punktów programu było uhonorowanie członków Stowarzyszenia medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, który nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie – Mariusz Borowiak, prezes, i Piotr Wytykowski, wiceprezes, otrzymali Odznakę Honorową „Bene Merito”.

Jest to honorowe wyróżnienie nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, które nadawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych. Uroczystość uświetnili Ambasador RP na Malcie Tomasz Czyszek, Minister Kultury Malty Owen Bonnici, kompania honorowa oraz orkiestra sił zbrojnych Malty. Swoją obecnością nie zawiodła Polonia.

Następnego dnia Okrętem Maltańskich Sił Zbrojnych popłynęliśmy na miejsce spoczynku wraku. Na wodę zrzucono kwiaty. Minutą ciszy i wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “Ballada Morska” oddano cześć i chwałę 13 poległym marynarzom. …I na ląd wesoły nie zeszli, i na dno nie spłynęli jak kamień, tylko byli jak wzniesione ramię kołyszące się to wzwyż, to w głąb. Panieneczki błękitne się śmiały na łodygach wodnych trąb…W latach 2014 – 2017 Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe prowadziło ekspedycje na wrak Kujawiak pod patronatem The Explorers Club.

Trzeci i ostatni dzień obchodów zatonięcia ORP Kujawiak na Malcie zakończył się prezentacją Pawła Roszak-Kwiatka, Mariusza Borowiaka, Piotra Wytykowskiego i Timmy Gambia na Uniwersytecie Maltańskiem. Atrakcją spotkania było zaprezentowanie po raz pierwszy publiczności odrestaurowanego dzwonu z wraku polskiego niszczyciela, wydobytego przez zespół nurków ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i Uniwersytetu Maltańskiego w 2017 roku. Zaproszeni goście mięli okazję wirtualnie zanurkować na wraku. Uroczystości pod egidą Ambasady Polskiej na Malcie miały bogatą oprawę i spotkały się żywiołową reakcją publiczności. Do zobaczenia podczas kolejnej okrągłej rocznicy…

Możesz również polubić…